11 Aralık 2005

Net radyo


Yahoomusic'den sonra yeni keşfettiğim bir başka netradyo projesi olan Pandora'dan bahsetmek gerekiyor. Pandora'da, beğendiğiniz bir müzik grubunun ismini veya bu grubun bir şarkısını yazıyorsunuz ve sistem size özel radyoyu tanımlıyor ve size anında dinletmeye başlayarak yayına geçiyor. İlk şarkı seçtiğiniz grubun şarkısı ile başlıyor ve bu gruba yakın tarzda müzik yapan diğer grupları size dinletiyor. Bu sayede yeni, bilmediğiniz gruplarla tanışıyorsunuz. Sistemin tasarımının bir diğer başarısı da birden çok radyo kurmanıza izin vermesi. Günlük modunuz neyi gerektiriyorsa o radyo istasyonunuza geçiş yapabiliyorsunuz. Ses kalitesi de ayrıca başarılı. Beğendiğiniz grubun albümünü ise internet üzerinden satın alabileceğiniz bir yapı kurulmuş.
İnternette yayın yapan radyo istasyonlarına duyurulur. Bu organik yapıya uyum sağlayamayanlar yavaş yavaş internetten silinecekler. Aynı yapıda olacak televizyon yayınları ise sırada bekliyor. Belki de ilerde kişisel DNA kodumuzu vereceğiz bu kodla radyo istasyonumuz, TV yayınımız, okumamız gereken kitaplar vs. listelenecek... :)

link Pandora
link YahooMusic

4 Comments:

Anonymous Pazarlama Canavarı said...

Artık kişiselleştirme kontrolden çıktı. Sanırım haklısın, iş neredeyse DNA 'ya kadar gidecek!!! Peki ondan sonra ne olacak? Yani kişiselleştirme konusunda herşey yapıldıktan sonra ne yapılacak?

NOT: Ben de pazarlama üzerine bir blog açtım, pazarlama canavarı, http://www.blogcu.com/pazarlamacanavari
Beklerim...

4:25 ÖS  
Blogger ctb. said...

kuatum sıçraması olur sen merak etme... bir plan var elbet baştan beri işleyen

10:33 ÖÖ  
Blogger 11 said...

http://www.last.fm bu işi en önde götüren site sanırım şu anda.

-şu soruya kendiliğinden daha iyi cevap verebiliyor;
"How do you decide what to play?"

9:18 ÖÖ  
Blogger r2 said...

last.fm bana pandora'dan daha başarısız geldi. Dire Straits benzeri diye çaldıklarından bazıları: t.a.t.u. (?) prodigy (?) silverchair (?) hoobastank (?) hep beceriksizliğini sıralamayalım, whitesnake, van halen, eric clapton, rolling stones, led zeppelin de çaldı. ama diğerleri kafa bulandırdı :-)

8:43 ÖS  

Yorum Gönder

<< Home