11 Ocak 2006

The Life Aquatic with Steve Zissou


The Life Aquatic with Steve Zissou, 2005'de izlediğim filmlerin arasında en beğendiğim film olarak hafızamda yerini aldı. Bant Dergi'nin, bu filmi yılın en iyi 20 filmi sıralamasında 1 numaraya yerleştirmesine de çok sevindim. "The Royal Tenenbaums"un ardından Wes Anderson'dan bu kadar da başarılı bir film kim beklerdi ki? Anderson, arkadaşını öldüren dev köpekbalığının peşinden giden ünlü deniz belgeselcisi kaptan Steve Zisssou'nun, ekibi ve birden bire ortaya çıkan daha önce hiç görmediği oğlu ile olan çekişmelerini, bugüne kadar eşine zor rastlanır bir mizah anlayışı ile anlatıyor. Bill Murray'ı bir efsane haline getiren, filmde David Bowie parçalarını Portekizce yorumlamasıyla Seu Jorge'yi bir yıldız yapan film, mütevazi bir sinema zaferi olarak bu yıla damgasını vurdu.
Filmin web sitesi de aynı espri anlayışla eğlenceli tasarlanmış. Hatırı sayılır sayıda sinema izleyicisi tarafından şimdiden kült hale gelen filmin müziği (özellikle bu müziği nette buldum, uygun formata çevirdim ve cep telefonumun melodisi olarak kullanıyorum, mutluyum, gururluyum), film içinde kullanılan Adidas ayakkabılar, objeler pazarlama stratejisinin başarısıdır.
Yönetmen Wes Anderson'ın diğer filmleri, BottleRocket(1994), BottleRocket(1996), Rushmore(1998), The Royal Tenenbaums (2001), The Fantastic Mr.Fox (2006'da tamamlanacak).

link
The Life Aquatic with Steve Zissou
link Bant Dergi (Yukarıda Bant Dergi Aralık 2005 sayısından alıntılar yapılmıştır.)

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home