31 Ekim 2006

Become an ex


Şehvetli, seksi bir kadın istediği erkeği baştan çıkarır mı? Cevap veriyorum. Evet. Peki bu kadın erkeğe zarar vermeye başlarsa? Kadına bağımlı hale gelen erkek bu kadını terk edebilir mi? Zor ama başarabilir. Reklamda olaya erkek tarafından bakılmış olması (hedef kitle) reklamın stratejisi ile alakalı bir durum olduğunu zaten gösteriyor. Reklamda kadının özdeşleştirildiği kavram ise ayrı bir tartışma konusu. Kampanyanın kör göze kör parmak işlenmemiş olması, "bırakın" mesajını anlayışlı, dostça bir dille söylemesi, zarar veren "şey"i 30 saniyelik filmde sadece 1-2 saniye göstererek bunu yapması muadili olan diğer sosyal kampanyalardan bu filmi ayrıştırıyor, başarılı kılıyor.

1 Comments:

Anonymous müge said...

Başarılı olduğu noktada katılıyorum. Derdini çok iyi anlatıyor. Ama zarar verme konusuyla, kadını özdeşleştirmek istemedim ben:). O ayrı bir mevzu ama, burda "hard to quit" manasında özdeşleştirmek daha tartışmasız hale getiriyor sanki olayı. Sonuçta, zarar verdiğini anlamak zarar verdiğini idrak etmekle mümkündür. Sigaranın zararlı olduğunu bile bile içiyoruz, bunu kabul etmek istemiyoruz, bazı kadınlar onlara zarar verse de erkekler ilişkilerini bitirmek istemiyorlar çünkü zararlı olmadıklarına inanıyorlar.
Sigara içen ve "bi sigaram var" sloganıyla dolaşan erkekler için sigarayı bırak gerçekten çok zordur. Adeta erkekliklerinin bir simgesidir çünkü o, kadınlara olan ilgileri gibi.

6:50 ÖS  

Yorum Gönder

<< Home