14 Haziran 2007

İnternet ve bilişim teknolojileri: Davranışlar, tutumlar ve değerler


Bu sabah Ortaköy Feriye’de Tübisat ve e-kolay.net tarafından desteklenen ve Prof. Dr. Yılmaz Esmer'in gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarının anlatıldığı bilgilendirme toplantısına katıldım. Prof. Dr. Yılmaz Esmer, hazırladıkları araştırma raporundan bazı ilginç bölümleri anlattı. Benim de ilgimi çeken detaylar şöyle:

- Türkiye toplumu “güven” düzeyi çok düşük bir toplum. Birbirimize güvenmiyoruz. Dünyada güven düzeyi en düşük toplumlardan birisiyiz.
- Bu anlamda internete ve bilişim teknolojilerine yaklaşımımızda da “güven” sorunu yaşıyoruz. Bankacılık işlemleri, internette alışveriş gibi hizmetlerin kullanım oranı düşüklüğü toplumumuzdaki güven sorunundan kaynaklanıyor.
- Muhabbeti, konuşmayı seven bir toplum olmamızdan dolayı internette ve cep telefonu gibi bilişim teknolojilerine ait ürünlerde mesaj ve muhabbet özelliklerini kullanıyoruz.
- Bilişim teknolojileri kullanımında kadınların oranı Dünya ve Avrupa ortalamalarının çok altında.
- Bilişim teknolojilerini en yoğun kullanan demografik profil: Erkek, genç, kentli, eğitim düzeyi göreceli olarak yüksek.
- Türkiye’deki toplumsal bazı değerler ve bu değerlerin etkileri demografik verilerden daha etkili oluyor. Yani bir kişinin eğitimli olması muhafazakar olmasını pek değiştirmiyor.
- İnternet kullanımı: % 47 erkek, % 32 kadın.
- 15 (+) yaş grubu her 10 öğrenciden 9’u interneti en az bir defa kullanmış.
- Türkiye’deki internet kullanıcı profilinin Türkiye’yi temsil yeteneği yok. (%60 erkek, %10 alt gelir grubu, %81 kentli, %41 üni. mezunu, % 8 ev kadını.)
- Toplum olarak hoşgörülü bir toplum değiliz. Örneğin toplumun hatırı sayılır bölümü evine komşu olarak farklı ırkta, farklı dinde, eşcinsel, nikahsız, oruç tutmayan birilerini istemiyor.
- Hoşgörü hakkında yapılan bu araştırma internet kullanıcılarına da yapılmış ve çıkan sonuçlar daha hoşgörülü bir profil çizmiş.
- Yani internet kullanıcıları daha hoşgörülü.
- İnternet kullananlar kullanmayanlara göre AB’ye daha az güveniyor. (İlginç bir sonuç)
- İnternet kullananlar sol ideolojiye daha yakınlar. %53 sol, % 43 merkez, %26 sağ görüşlü.

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home